TECHNIK ARCHIWISTA
Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy (czas trwania 2 semestry)
EKA.02. Organizacja i prowadzenie archiwum
EKA.03. Opracowywanie materiałów archiwalnych
Technik archiwista to zawód cieszący się coraz większą popularnością na rynku pracy. Nabyte umiejętności zawodowe pozwalają absolwentowi na zatrudnienie w archiwach państwowych oraz archiwach zakładowych lub składnicach akt poszczególnych instytucji. Absolwent kierunku technik archiwista może również znaleźć zatrudnienie w prywatnych firmach zajmujących się opracowywaniem i przechowywaniem akt.
Archiwista zajmuje się gromadzeniem, opracowywaniem, zabezpieczaniem, udostępnianiem dokumentacji. Każda instytucja czy organizacja jak również każdy w niej pracujący wytwarzają dokumenty. Mają one określoną wartość, dlatego też muszą być odpowiednio sklasyfikowane, opisane i zabezpieczone. Istnieją normy ściśle określające w jakiej formie i w jakich warunkach mogą być przechowywane różne typy dokumentów. Archiwiści zajmują się przejmowaniem dokumentów do archiwów i składnic akt zgodnie z przepisami. Przejęcie dokumentów odbywa się na podstawie sporządzonych spisów zdawczo – odbiorczych akt, które są materiałem ewidencyjnym , natomiast dla przekazującego stanowią dowód zdania akt do archiwum. Archiwista ma również obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia akt i przechowywania ich w specjalnych przygotowanych do tego pomieszczeniach, magazynach, archiwista dba o to by w pomieszczeniu w którym przechowywane są dokumenty panowała odpowiednia temperatura oraz wilgotność. Ponadto osoba wykonująca ten zawód dokonuje oceny, czy zbiory dokumentów są zdatne do użytku, a także przeprowadza procedury przekazania kat do archiwum państwowych lub brakowania dokumentacji. Ważnym elementem pracy archiwisty jest również udostępnianie, zgromadzonej dokumentacji innym osobom zachowując przy tym odpowiednie procedury.
W związku z pojawieniem się coraz nowszych rozwiązań w dziedzinie archiwistyki zadania archiwisty zostały nieco zmodernizowane. Zawód ten nabiera cyfrowego charakteru, podczas pracy w archiwum coraz częściej wykonywana jest digitalizacja zbiorów w celu zapobieżenia procesowi niszczenia dokumentów, przenosi się je na informatyczne nośniki danych.
Wbrew panującemu przekonaniu zawód archiwisty nie jest zawodem anachroniczny, wręcz przeciwnie w związku z postępem cyfryzacji zmienia się jedynie sposób jego wykonywania z manualnego na cyfrowy. Na rynku pracy obserwujemy coraz większe zapotrzebowanie na archiwistów, coraz częściej można spotkać się również z ogłoszeniem naboru na stanowisko e-archiwisty.
źródło: ore.edu.pl